Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára, Novák Katalin egy kaposvári családügyi konferencián tartott előadásában kifejtette: okot ad az optimizmusra az is, hogy a házasságkötések száma a 2002 és 2010 közötti 23 százalékos csökkenés után 2010 és 2015 között 30 százalékkal, 45 ezer 900-ra nőtt, azóta pedig még dinamikusabban emelkedik. "A tendencia a fiatalok jövőbe vetett nagyobb bizalmaként értékelhető" - mondta.

Novák Katalin a családpolitikai célok elérése szempontjából komoly eredménynek nevezte a foglalkoztatásnak az elmúlt években tapasztalt bővülését és a munkanélküliség csökkenését. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a mostani népesség megtartásához legalább 2-es, sőt a demográfusok szerint inkább 2,3-2,4-es mutató kellene, ezért arra ösztönzi a családokat, hogy kettőnél több gyermeket vállaljanak.

Az államtitkár hozzátette: ezt nehezíti, hogy kitolódik a gyermekvállalás időpontja, a párok kicsúsznak az időből, a második-harmadik gyerek születését gyakran termékenységi problémák akadályozzák meg. A nők 2000-ben még átlagosan 25 éves koruk fölött hozták világra első gyermeküket, ma viszont már 28 évesnél idősebben, az átlagos gyermekvállalási életkoruk pedig másfél évtized alatt 27-ről 30 évre emelkedett - közölte. Hozzátette: a férfiak első gyermeke átlagosan 32-33 éves korukban születik, az ő átlagos gyermekvállalási életkoruk 34 év.

Novák Katalin megjegyezte, hogy az illegális migráció demográfiai adatokkal is magyarázható. Európa népessége nem tudja a saját erejéből fenntartani magát, ugyanakkor Afrika egyes, a "migrációs hullám kibocsátásáért felelős" országaiban 4-es, 6-os a termékenységi arányszám. "Ha nem akarjuk külső erőforrásokból megoldani a demográfiai problémát, a belső erőforrásokra kell hagyatkozni" - fogalmazott.

Magyarországon a GDP-arányos költségvetési ráfordítás a családpolitika tekintetében 4 százalék felett van, messze meghaladva az OECD-államok 2,55 százalékos átlagát - emlékeztetett.

Novák Katalin a családok otthonteremtését, a gyermekvállalási tervek megvalósítását segítő, egyúttal a gazdaság élénkítését szolgáló családi otthonteremtési kedvezményről (csok) szólva közölte, eddig mintegy ötvenmilliárd forinttal 25 ezer családot támogattak, támogatnak. A gyermekvállalást segíti emellett a gyermekétkeztetés kiemelt dotációja, a család és a munkahely összeegyeztetésének problémáira megoldásként pedig olyan lehetőségek szolgálnak, mint a gyes harmadik éve, a gyed extra, a munkahelyvédelmi akció, a részmunkaidős foglalkoztatás támogatása - tette hozzá.