"Nem volt kicsi a kár, de megelőztünk egy nagyobb katasztrófát"- számolt be Balogh Tamás, a Jászkiséri Önkormányzati Tűzoltó-parancsnokság és Önkéntes Tűzoltó Egyesület parancsnoka.

A nyári kánikulai meleggel járó kipárolgás, nagy mértékű vízszintcsökkenést okozott a Jászkiséri Horgászegyesület kezelésében lévő Jászkisér Csalogány telepi horgásztavon. A horgásztó 25 éve folyamatosan halakkal telepített, így rendkívül gazdag halállománnyal rendelkezik. A horgászegyesület tagjainak a tó igényes környezetének kialakítására és megfelelő halállományának kialakításába fektetett munkája, a beinvesztált pénzforrások, a szép környezet komoly veszélybe került.

Június utolsó napjaiban, kezdtek felbukkanni a tó felszínén az első haltetemek. Egy nap alatt egyre több komoly értékű, nagytestű nemes hal került a vízfelszínre. A 6-25 kilós harcsák, csukák, pontyok, amúrok után egészséges süllők, és egyéb kisebb halak pusztultak el, amelyek már nem bírták a fokozott oxigénhiányos állapotot.

A víz oxigéntartalmát vizsgáló szakemberek rendkívül alacsony oldott oxigéntartalmat mértek. A mentőakcióba bevont halbiológus szakember tanácsára meg kellett kezdeni az oxigéntartalom növelését. Mivel a tó nem rendelkezik élővíz táplálással, egy módja volt a dúsításnak. Motorcsónakokkal, melyek forgatják, felkavarják, hullámoztatják a vízfelszínt  és telepített vízráporlasztásos berendezéssel minél több oxigént juttatni a halak élőhelyébe. A tűzoltó egyesületet is megkeresték a horgászok a segítségüket kérve.

Az együttes mentőakciónk sikeresnek bizonyult, a vízminőségmérők 36 óra múlva az optimum szint fölötti értékeket mértek, s láthatólag is megszűnt a halpusztulás is. A tóból kiszedett, mintegy 500 kilónyi haltetemet állatorvos felügyeletével, szakszerűen elszállították és megsemmisítették.